Sayfa Menüsü
TwitterFacebook
Kategori Menüsü
LDP Referanduma Hayır Diyor – OdaTV 03.09.2010

LDP Referanduma Hayır Diyor – OdaTV 03.09.2010

Liberal Demokrat Parti’yi Net Holding’in sahibi Besim Tibuk kurdu.

Parti Türkiye’de saf liberal söylemi kullanan ilk partiydi.

Futbolda ofsaytın kaldırılmasından,kalelerin büyütülmesine; kamu kuruluşların tamamının satılmasından, vergilerin kaldırılmasına kadar en liberal politikaları açıkça savundu. Birçok iktidar neoliberal politikaları uygulayıp söyleminde halkçılıktan söz ederken; LDP söylemde de liberaldi. Bu nedenle marjinal bir parti olmaktan kurtulamadı.

Peki Türkiye’nin en liberal partisi LDP referandumda hangi oyu verecek?

LDP referandumda “hayır” oyu kullanacağını açıkladı.

Partinin genel başkanı Cem Toker konuyu şöyle açıkladı:

“Anayasamızda güvence altında bulunan “seçme ve seçilme” hakkımızı elimizden alan ve kendisine “ben demokrasi değilim” diyen ülkelerde bile görülmeyen, %10 baraj rezaleti mevcutken, yine Anayasamız “partilere adil ve yeterli yardım yapılır” derken sadece 3 partiye verilen dudak uçuklatıcı miktarlardaki hazine yardımı rezaleti uygulamadayken, Türkiye Cumhuriyeti basın özgürlüğü, yani vatandaşın bilgiye erişim ve bilgiyi yayma hürriyeti, sıralamasında 134 ülke arasında 106. sıradayken, bu şartlarda yapılmış bir seçimde oluşmuş bir Meclis’te, tek bir partinin hazırladığı taslak toplumsal görüş birliğini ne kadar yansıtabilir?

Bu şartlar altında yapılan seçimler veya yapılacak olası bir referandum ne kadar demokratik olabilir. Unutmayalım ki, Türkiye Cumhuriyeti, 8 yıldır sözde demokratik reformcu, Meclis’te mutlak çoğunluğa sahip AKP tarafından yönetilmesine rağmen, dünya demokrasi endeksinde 87.’liğe kazık çakmış, yukarı bir adım atamamıştır.

Mevcut seçim sistemi ve siyasi partiler yasası ile belirlenmiş şartlarda, taslağın neresinde “TBMM veya oluşturulacak komisyon tarafından belirlenir” yazıyorsa, uygulamada Cumhurbaşkanı adayını, Meclis Başkanını, partisinin her bir milletvekilini, belediye başkanlarını hatta belediye meclis üyeleri adaylarını kim belirlediyse o bir kişi belirleyecek demektir.

AKP, kızsa da, sinirlense de, sayıp sövse de, Yüksek Mahkememiz tarafından “laiklik karşıtı eylemlerin odağı” olmaktan hüküm giymiş bir partidir. Yöneticilerinin söylem ve icraatları akıllardadır. Daha 10 sene önce, demokrasi ile ilgili görüşleri kendi ağızlarından internette dinlenebilirken, toplumun büyük bir kesiminin “bunun arkasında ne gizli?” diyerek endişe duyması gayet normaldir.

AKP, yeni anayasaya verdiği önemin yarısını, toplumdaki bu endişeleri gidermeye çalışsa, hem kendisine, hem ülkeye daha çok yarar getirir.

ESASTAN İTİRAZLARIMIZ

Demokrasinin kuvvetler ayrımı ve denetleme dengeleme ilkeleri adeta Türkiye’nin bugünleri düşünülerek koyulmuş. Gücü öyle veya böyle ele geçiren zihniyet, “beni halk seçti, istediğimi yaparım” diyemesin diye.

“Yargı siyasete karışmasın” mış!!! Yargı zaten haddini aşan yürütme ve yasama için, gerektiğinde yasal sınırlarını aşmaya kalkanlara müdahale etmek için var.

AKP’liler isterler mi? Bir gün farklı bir zihniyet iktidar olduğunda “bizi millet seçti, değil üniversitelerde, sokakta bile türbanı yasaklıyoruz, başörtüsünü yasaklıyoruz” desin? O zaman itiraz için kime gidecekler? Elbette yargıya. Bu nedenle bağımsız ve tarafsız kalması gereken yargı erkini, duygularına yenik düşerek sağduyu ile düşünmeden, yürütme ve yasamanın kontrolü altına sokmayı amaçlayan bu AKP taslağına hayır diyoruz.

Biz liberaller fiks mönü menü sevmeyiz. Açık büfe severiz. Zira özgürlük seçebilmek demektir. Maddelerin tümünün bir paket olarak oylanması halkımızın “seçme” hürriyetini de elinden almakta, bir emrivaki yaratmaktadır.

Taslak, bireysel özgürlük alanımızı genişletici hiçbir madde içermemekte, zaten normal olarak anayasada bulunmaması gerekecek kadar doğal hak ve özgürlükler birer süs malzemesi olarak maddeler arasına serpiştirilmiştir.

Kalbiyle, duyguları ile oy veren seçmen seçimlerde AKP’ye oy veriyor olabilir, ancak halk oylamasında AKP seçmeni bu duygusallığından arınıp demokrasinin ilkeleri ve çağdaş bir ülke olmamız açısından kesinlikle “hayır” oyu kullanmalıdır şeklinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Desteklerinizi bekleriz.”

Haberin Tamamı http://www.odatv.com/n.php?n=pamuk-prenses-hayir-diyor-0309101200