Sayfa Menüsü
TwitterFacebook
Kategori Menüsü
LDP İhsanoğlu’nu Destekleyecek

LDP İhsanoğlu’nu Destekleyecek

LİBERAL DEMOKRAT PARTİ’DEN
EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NA DESTEK KARARI

Liberal Demokrat Parti Başkanlık Divanı yaptığı toplantı sonrası oy çokluğu ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ana muhalefet partilerinin ortak adayı Sn. Eklemeddin İhsanoğlu’nu destekleme kararı almıştır.

1- Öncelikle seçimin birinci turunda sadece 3 adaya mahkum eden ve Meclis dışı partilere aday gösterme olanağı tanımayan mecliste grubu bulunan partileri ve bağımsız vekilleri kınadığımızı belirtiriz.
Özgürlük seçebilmek demektir.

Seçimin birinci turunda liberal, sosyal demokrat, milliyetçi, ulusalcı, sosyalist, komünist vd. adayların da pusulada yer alması, milletimizin tümünün sandığa gidip, gönül rahatlığı ile beğendiği bir adaya oy vermesine fırsat verilmesi, yerlerde sürünen demokrasimize katkıda bulunurdu.

2- Sn. İhsanoğluna destek olma, AKP adayına kesinlikle destek olmama kararımız, kişisel, şu veya bu siyasetçiye yönelik olmayıp, tamamen demokratik ilkelerimizden kaynaklanmaktadır.

12 yıldır ülkede yasama ve yürütmeyi çok güçlü bir şekilde kontrolü altına alan AKP iktidarı, son zamanlarda yargı erki üzerinde de kontrolünü arttırmış ve demokrasinin “güçler ayrımı” ve “güçlerin birbirlerini denetleme ve dengeleme” ilkelerini ortadan kaldırmıştır.

Hiçbir sistemde hiçbir partiye, hiçbir zihniyete veya kişiye bu kadar uzun, bu kadar çok denetimsiz güç verilmemelidir.

3- Öte yandan, çatı adayı belirlemede, ana muhalefet partilerini,siyasetimizin çok ihtiyaç duyduğu “uzlaşı kültürünü” sergiledikleri için kutlamak isteriz.

Liberal Demokrat Parti de, Mecliste temsil edilmeyen diğer sağ ve sol partilerin çoğu gibi, bu uzlaşı zemininde yer alacaktır. Varılan bu uzlaşı zemini, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ideolojik bir sağ-sol seçiminden öte, demokrasimiz için bir ileri veya geri sınavı olduğunun kanıtıdır.

4- Her zaman olduğu gibi, alınan çatı adayını destekleme kararı tarihe not düşmek açısından Liberal Demokrat Parti’nin resmi duruşunu yansıtsa da, üyelerimizin ve seçmenlerimizin sandık başında hür iradeleri ile oylarını kullanma ve tercihlerini dile getirme özgürlüklerini saygı ile karşılarız.

Cem Toker
Liberal Demokrat Parti
Genel Başkanı

Liberal Demokrat Parti Basın Bürosu
0532 436 1590 – 0534 078 4777