Sayfa Menüsü
TwitterFacebook
Kategori Menüsü
Genel Başkan Cem Toker Yazdı

Genel Başkan Cem Toker Yazdı

Temel cehennemin kapısına gelir gelmez zebaniler üstüne abanmışlar başlamışlar dövmeye. Temel dayak yerken söyleniyormuş.“Siz gelenlere böyle davranırsanız valla kimse gelmez buraya.”

Bundan 5-6 sene önce bir üniversitede gençler ile yaptığım bir sohbette şu cümleyi kullanmıştım:

“Türkiye’ye yatırım yapmak için haritada bakan işadamının aklına şaşarım. Zira Türkiye bir yatırım cehennemidir.”

Bu cümleyi kullandığım tarihte daha global ekonomik kriz başlamamıştı.

Türk ekonomisi büyüme rekorları kırıyordu. Özelleştirme gelirleri her yıl katlanarak artıyordu. Ve gariptir ki, büyüme rekorları kıran ülkede işsizlik bir türlü düşmüyordu.

Özelleştirme gelirleri artıyordu çünkü Telekom, Tüpraş, POAŞ, geçen yıl IDO gibi mevcut devlet tekeli kurumlar, özel sektör tekeli olarak el değiştiriyor, gerçek değerlerinin çok üstünden satılıyorlardı.

Rekabete açılmayan ve kar eden bu sektörlerdeki vatandaşı soyma hakkı, devlet kurumlarından özel sektör kurumlarına devrediliyordu.
Ancak yabancılar istihdam yaratacak yeni yatırımlar için bir türlü Türkiye’ye gelmiyorlardı.

Bunlar arasında en güzel örnek, ekonominin lokomotifi olan otomotiv sektörü idi.

2002-2008 yılları arasında, global kriz öncesi tüm dünyada para bol iken, yatırımcılar gidecek adres ararlar iken, dev otomobil markalarından Citroen, Peugeot, Kia, Hyundai, Ford, Çinlilerin Cherry markası yeni fabrikalar için Türkiye’yi de değerlendirdiler ama hiç biri bu ülkeye gelip fabrika açmadı.

Yeni fabrikalarını Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya ve İspanya’da yaptılar, o ülkelerde on binlerce iş sahası yarattılar.

Hatta o dönemde Almanlar İzmir’deki Opel fabrikasını kapattılar ve Türkiye’den kaçtılar.

Bırakın yabancının buraya para getirip fabrika açmasını, ülke ekonomisinde Alis Harikalar Diyarında masalı anlatıldığı dönemde bile, onbinlerce Türk iş adamı fabrikasını, atölyesini söküp Bulgaristan’a, Mısır’a, Kazakistan’a, Romanya’ya götürdü mü götürmedi mi? O ülkelerin insanlarına iş sahaları açtı mı, açmadı mı?

Ve ne acıdır ki, AKP hükümetinden bir allah kulu bu insanlara“arkadaş neden Türkiye’den kaçıyorsun?” diye sormadı.
Gelmez, elektrikten, sudan, doğalgazdan, telefondan, benzinden dünyanın en yüksek vergilerinin alındığı ülkeye yatırım gelmez.

İstihdamda dünyanın en ağır vergi yükünün olduğu ülkeye yatırım gelmez.

Rüşvette Liberya, Irak, Hindistan, Afganistan ve Gana’dan sonra dünya 6.sı olan ülkeye yatırım gelmez.

“Bize 3 itfaiye aracı, 3 çöp kamyonu almazsan fabrikanın bahçesinden yol geçiririm” diyen belediyelerin olduğu ülkeye yatırım gelmez.

Yargı sisteminin içler acısı halde olduğu ülkeye yatırım gelmez.

O yüzdendir ki seneler önce yabancılar Türkiye’den“uluslararası tahkim” yasası istediler. Biz de mecburen verdik.

Malın üstüne ÖTV koyup, üstüne KDV ekleyerek vergiden vergi alan zihniyete yatırım gelmez.

Geçmişe dönük vergi koyarak her türlü ahlaki ve hukuki değerleri hiçe sayan ülkeye yatırım gelmez.

Ve bırakınız adamın parasıyla yatırım yapmaya gelmesini, mevcut kriz ortamında dahi, mülti-milyar dolarlık parasını verip yaptıracağınız 3. köprü ve nükleer santral ihalelerinize tek bir teklif dahi gelmez.

Zira bu ülke hala bir yatırım cehennemidir. Bu yüzden çok övündüğümüz genç nüfus ya aylak aylak sokaklarda dolaşmaktadır ya da çöpten kağıt toplayarak karnını doyurmaya çalışmaktadır.

Cem Toker